Marek Mucha – fotograf z Nitry, ktorý dokáže zachytiť okamih

Mnohí z vás sa už určite stretli so skvelými fotografiami, na ktorých je zachytený pohyb. Tieto fotografie patria medzi tie náročnejšie, ale vo výsledku najkrajšie. Oslovili sme jedného z najlepších fotografov rýchlej fotky Mareka Muchu z Nitry, aby nám porozprával a ukázal, čo všetko takéto fotenie zahŕňa. Marek súhlasil a vznikli naozaj fascinujúce fotografie, ktoré obohatili naše portfólio a za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Mareka sme pre vás samozrejme trochu vyspovedali.

Mohol by si nám na začiatok povedať niečo o sebe?

Začal by som teda asi tým, že som Marek Mucha a som z Nitry. Foteniu sa venujem zhruba 5 rokov a nedávno som si kúpil svoj 3 foťák. 

Kedy a akou cestou si sa k umeniu dostal a prečo si si vybral práve fotografovanie?

K umeniu som vedený v podstate už od malička, ale s fotením som sa stretol až keď som bol starší. Môj otec bol taktiež fotograf avšak on to mal ako záľubu a doteraz ešte vlastní starý Zenith ktorý by som raz chcel rozbehať. Vždy ma lákalo na jeho fotoaparáte nastavovať expozíciu a ináč sa hrať s fotkami až prišiel jeden deň kedy som si kúpil vlastný foťák a začal som fotiť. 

Čím sa najčastejšie zvykneš inšpirovať?

Všetkým okolo mňa. Neviem to úplne exaktne povedať lebo niekedy mi stačí len počúvať hudbu a inokedy inšpirácia nepríde ani keby som sa rozsekal. 

Mohol by si nám v krátkosti popísať, ako tvoje výtvory vznikajú a koľko času ťa stoja?

V prvom rade je nejaká idea, následne si to musím premietnuť do reálneho sveta a vybrať to správne miesto a čas, poprípade aj osobu. Avšak sú aj momenty kedy som v správny čas na správnom mieste. Potom sadám za svoj MacBook a spracovávam. Niektorým fotkám venujem 3 minúty ale sú aj fotky ktoré vznikajú hodiny. 

Čím fotíš?

Fotím na Canon 5D Mark III, ktorý som si kúpil nedávno, ale stále vlastním aj Canon 5D Mark II. Plus môj najobľúbenejší objektív je Canon 70-200 f2.8

Tvoj názor na instagram?

Priznám sa že Instagram používam podstatne viac ako FB lebo tam môj príspevok reálne vidí podstatne viac ľudí ako na FB. 

Ktorá tvoja fotografia je pre teba najcennejšia?

Asi táto, ktorú som mimochodom len pár hodín dozadu postol na Insta s podobným popisom. Je to fotografia o ktorej som si myslel že už nikdy neuzrie svetlo sveta, ale nakoniec bola na dvojstrane vo Forbse. 

Existujú pre vás fotografov nejaké idoly?

Samozrejme, pre mňa osobne je asi najviac Chase Jarvis a z československej scény Dan Vojtech alebo Branislav Šimončík. 

Myslíš si, že má slovenský umelec reálnu šancu živiť sa svojou záľubou aj mimo fotografovania, keďže vy mate maličkú výhodu?

Myslím si že každý sa má reálnu šancu uživiť ak si ide za svojím snom. Nevravím že som niečo extra dosiahol ale snažím sa stále posúvať ďalej, sledovať trendy a zháňať nových klientov. ​

Na záver pre vás máme niekoľko fotografií z našej spoločnej spolupráce s Marekom Muchom. Musíte uznať, že tieto fotografie sú naozaj úžasné ! 🙂

 

 

Marek Mucha – fotograf z Nitry, ktorý dokáže zachytiť okamih
5 (100%) 2 votes

Komentáre