Ako sa správne motivovať ?

Ako sa správne motivovať ?

Motivácia ako taká  sa dá rozdeliť na motiváciu z vonku a zvnútra, ale motivácia zvonku prichádza len málokedy. Motivácia väčšinou vzniká v nás. Postavili ste si už niekedy sen, cieľ ktorý bol pre vás veľmi dôležitý a významný ? Neprišla s týmto cieľom chuť svoj cieľ realizovať, splniť ho ? Určite áno a o tomto je motivácia.

Čiže, ak chcete aby vám motivácia pomáhala dosahovať určité výsledky, stavajte si také ciele aby mali pre vás efekt, ktorý stojí za námahu. Ako pri všetkom platí, že efekt (výsledok) prichádza vždy neskôr. Platí to vo všetkých oblastiach života, či už pri podnikaní, či už pri posilňovaní. Veľmi malý sen, cieľ by vám nestál za takú námahu a nebol by pre vás tak motivujúci.

Osobný príklad:

Pred niekoľkými rokmi som na internete narazil na jedno video, kde mladíci z Londýna robili rôzne saltá od steny, saltá vonku a iné. Toto video ma na toľko nadchlo pre tento šport, že som si za cieľ dal, že raz budem skákať takto ako oni. Môj sen nezostal len pri tomto. Ako už vieme, tu treba aj akciu. Využil som všetky dostupné prostriedky na to, aby som si tento sen splnil. Internet, videá, návody, informácie… A tak som začal na sebe pracovať, vtedy ešte v nevyhovujúcom prostredí (pieskoviska, slama). Išlo o improvizáciu, nemal mi kto poradiť, padal som, ale i tak som sa nevzdal, môj sen bol natoľko veľký, že ma to hnalo neuveriteľne v pred. Teraz som asistentom trénera na akadémii Skill lab v Nitre a sám tento šport učím a predávam svoje skúsenosti. Môj sen sa stal skutočným. Pozor ! Vždy si postavte viac cieľov za sebou, lebo sa vám môže stať, že ak sa vám  sen zrealizuje, nebude prečo sa ďalej nadchnúť 😉

Ak máte víziu toho čo chcete dosiahnuť, potom máte aj chuť túto víziu zrealizovať. Najväčší problém pri motivácii a dosahovaním výsledkov je, že človek dosiahne odmenu, čiže efekt s oneskorením. Tento fakt je v protiklade s myslením neúspešných ľudí.

Príklad: V dnešnej dobe väčšina ľudí uprednostňuje okamžitú odmenu, odmenu v predstihu. Krásny príklad je nakupovanie na dlh. Človek chce nový výrobok (televízor, nový počítač…) a tak ide do obchodu i keď na tento výrobok nemá v danú chvíľu peniaze. Preto si kúpi tento výrobok na dlh (splátky), aj keď tento produkt nakoniec preplatí. Tento človek sa odmenil skôr ako vykonal prácu.

Toto je najrozšírenejší vzorec dnešnej doby. Ľudia jednoducho chcú svoju odmenu okamžite. Podobne ako ľudia trpiaci nadváhou chcú byť štíhli a chcú to hneď. Preto naivne veria v magickú silu tabletiek na chudnutie a iných… Takto to žiaľ nefunguje.

Úspešní ľudia majú iný vzorec seba odmeňovania, vedia že odmena bude zaujímavá, ale najskôr musia pracovať. Ani v podnikaní to nie je inak. Trvá to mesiace, niekoľko rokov, kým sa začnú prejavovať účinky odmeny. Ak chcete uspieť musíte obetovať množstvo času a úsilia do práce za ktorú neprichádzajú okamžité výsledky.

Musíte vedieť, čo budete dostávať ako odmenu za prácu, ktorú vykonávate.

Je veľmi pravdepodobné, že vaša motivácia bude v úvode veľmi nízka. Možno si nebudete veľmi veriť, ale musíte vydržať. Študujte, overte si, či to čo chcete spraviť je reálne. A keď áno, pustite sa do práce!

Práve vydržať je veľmi dôležité pri väčšine činností, ktoré majú byť úspešné. Myslite na to, že veľa pokusov, ktoré spravíte skončia fiaskom. Nie každá činnosť je automaticky úspešná. Niekedy to ani neviete na prvý pokus spraviť správne…

Ak sa rozhodnete ísť nejakou cestou určite na tejto ceste urobíte veľa chýb a veľa zlých rozhodnutí. Nespravte aj tú chybu, ktorú urobí nakoniec väčšina neúspešných ľudí, že si totiž povedia, táto činnosť mi nevyšla skúsim inú. Ak totiž nevytrváte v nejakej činnosti dostatočne dlho, nemáte šancu na úspech. Úspech dosiahnete až potom keď prekonáte určitý počet chýb, ktoré s danou činnosťou súvisia.

Iste ste sa už učili jazdiť na bicykli. Jazda na bicykli je dnes pre vás úplne jednoduchá, viete ju robiť bezpečne a nemáte pocit, že by to bol problém. No spomeňte si ako to vyzeralo, keď ste začínali. Znamenalo to otlčené kolená, niekoľko pádov a strach. Človek, ktorý nedokáže niekoľkokrát z bicykla spadnúť si možno povie ja sa na to môžem vykašlať, nepotrebujem vedieť jazdiť na bicykli. To je pravda, avšak ak to vzdáte v úvode nenaučíte sa jazdiť na bicykli nikdy. Presne takto to funguje aj v živote. Ak ste motivovaní, že jazda na bicykli vám prinesie dostatočné množstvo radosti, alebo úžitku, dokážete vydržať aj pády, ktoré sú spojené s prvými jazdami. Práve to je príklad motivácie kedy človek vie, že ak bude jazdiť na bicykli môže sa kamarátiť s tými, ktorí na bicykli už dávno jazdia. Je to vysoká motivácia, ktorá dieťa privedie k tomu, aby prekonal strach, aby prekonal odreté kolená. Neskôr keď sa naučí jazdiť, a keď si jeho telo a svaly privyknú na tento pohyb, už jazdí bez problémov a pôsobí mu táto činnosť veľkú radosť.

 

Ako sa správne motivovať ?
5 (100%) 5 votes

Komentáre