Ako si čistiť zuby? Na čo by sme si mali dávať pozor pri dentálnej hygiene

Narušenie a postupné ubúdanie zubnej skloviny trápi čoraz viac pacientov zubných ordinácií. Hoci sa erózia, čiže strata skloviny týka všetkých vekových kategórií, odborníci upozorňujú, že kvôli častému pitiu limonád a ovocných džúsov postihujú problémy so sklovinou čím ďalej viac detí.

Stomatológovia varujú, že v dôsledku úbytku skloviny sú zuby menej odolné a tým pádom aj náchylnejšie k iným poškodeniam, vrátane napadnutia zubným kazom. Zubná sklovina je najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Zvonku pokrýva zubné korunky, čiže chráni tie časti zubu, ktoré sú pod sklovinou uložené. Narušenie, respektíve zmäkčenie skloviny, možno ešte zastaviť a opraviť. Ak už raz dôjde k strate skloviny, je už neskoro.

Dávajte si pozor na limonády a džúsy ! 

Sklovine škodí zo všetkého najviac zubný povlak. Na zuboch sa tvorí priebežne a teda je potrebné ho pravidelne odstraňovať správnym a starostlivým čistením zubov. V tesnom závese za povlakom – pokiaľ ide o škodlivé vplyvy na sklovinu – sú chemické vplyvy kyslých potravín a nápojov, vrátane obľúbených limonád a džúsov. Obsiahnuté kyseliny leptajú povrch zubnej skloviny a tá je potom oveľa náchylnejšia k poškodeniu a úbytku.

Navštívte svojho zubára čím skôr 

Čím skôr pacient s problémami so zubnou sklovinou do ordinácie príde, tým je riešenie jednoduchšie a lacnejšie. Zubár by totiž mal vznik erózie diagnostikovať už v počiatočnom štádiu a liečba sa odvíja práve od stupňa poškodenia. Pri malom úbytku skloviny je potrebné predovšetkým zabrániť ďalším stratám skloviny, čo je možné úpravou stravovacích návykov, používaním správnych dentálnych pomôcok a dôsledným dodržiavaním správnej techniky čistenia zubov.

Ako si správne čistiť zuby? 

Ako si čistiť zuby? Na čo by sme si mali dávať pozor pri dentálnej hygiene
5 (100%) 2 votes

Komentáre