Čaje a ich účinky – zistite, ktorý čaj je vhodný práve pre vás

Už dávno pominul čas, kedy sme poznali len niekoľko klasických bylinkových čajov. Aktuálne je na trhu ponuka veľmi široká a zákazník si môže vyberať spomedzi niekoľko druhov čajov. Ako si ale vybrať ten správny ? Viete, ktorý čaj na čo slúži a aké má účinky ?

zelený-čaj

Zelený čaj

Najväčšími výrobcami zeleného čaju sú Čína, Japonsko a ďalšie zeme východnej a juhovýchodnej Ázie, kde je pitie tohto čaju veľmi populárne. Zelený čaj pri spracovávaní neprechádza fermentáciou a tak si zachováva svoje účinné látky. Jeho účinky preto môžu byť silnejšie. Zelený čaj stimuluje nervovú sústavu, dokáže si poradiť s vašou únavou a podporiť vašu pamäť a sústredenie. Keďže sa v tomto čaji nachádza približne 20 mg kofeínu na jednu šálku, tak konzument cíti príval energie a zvýšenie výkonnosti a dobrej nálady. Má dezinfekčné a antibakteriálne účinky a posilňuje vašu obranyschopnosť. Je skvelý na detoxikáciu vášho organizmu, čím sa zbavíte škodlivých látok.

čierny-čaj

Čierny čaj

Medzi celosvetovo najviac konzumovaný čaj patrí práve čierny čaj. Tento čaj pochádza z toho istého čajovníku ako zelený čaj, no odlišuje sa prípravou. Od začiatku prechádza fermentáciou, čím sa zakonzervuje a vydrží čerstvý aj niekoľko rokov. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a stimuluje nervovú a srdečnú činnosť.

 

 

Cup of white tea with dry leaves

Biely čaj

Listy tohto čajovníku sú ručne zbierané veľmi mladé a ich lístky sa nijak nespracovávajú, len sa sušia na slnku. Má najjemnejšiu chuť zo všetkých čajov a obsahuje najmenej kofeínu, asi 15 mg na šálku čaju. Obsahuje množstvo prírodných antioxidantov a uplatní sa aj pri redukcii hmotnosti. 

ovocný-čaj

 

Ovocný čaj

Kvalitné ovocné čaje vznikajú spojením pravého zeleného, čierneho alebo bieleho čaju s aromatickými výťažkami, ako napríklad škorica, pomarančová kôra alebo levanduľa. Niektoré ovocné čaje nemusia mať pôvod v čajovníku, ale môžu sa skladať zo zmesi sušeného ovocia a byliniek. Sú pre svoju sladkú chuť obľúbene prevažne u detí a neobsahujú kofeín. Ovocné čaje obsahujú najviac vitamínu C, ktorý pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu.

bylinný čaj

 

Bylinný čaj

Bylinné čaje sú odvary a nálevy z najrôznejších druhov bylín a rastlín. Medzi ich výhody patrí, že neobsahujú kofeín a niektoré môžu fungovať ako prírodná alternatíva pri ochoreniach ako sú chrípka, diabetes, srdcové choroby apod. Medzi najznámejšie bylinné čaje patrí:

  • harmančekový čaj sa používa pri tráviacich ťažkostiach
  • šípkový čaj je dobrý ako prevencia pred nachladnutím
  • mätový čaj pomáha pri kašli a nachladnutí a skvele osvieži váš dych.
  • zázvorový čaj je protizápalový, zlepšuje krvný obeh a pomáha pri tráviacich ťažkostiach

Mohlo by vás zaujímať: Yogi čaj | imunitný systém | prevencia a boj pri nachladnutí

Čaje a ich účinky – zistite, ktorý čaj je vhodný práve pre vás
5 (100%) 2 votes

Komentáre