Čo je to parkour, ako vznikol | vývoj na Slovensku

Čo je to parkour, ako vznikol | vývoj na Slovensku

Čo je to parkour ? Ako sa vyvíjal tento, dnes celkom populárny druh športu ? Definujme si najskôr čo parkour je a odporúčam si tiež prečítať jeho históriu a vývoj vo svete. Článok nájdeš tu: Parkour a jeho história

Parkour môžeme definovať ako fyzický pohyb, pri ktorom sa snaží atlét dostať z bodu A do bodu B čo najrýchlejším a najefektnejším pohybom. Viac sa dočítaš v článku o histórii TU.

Pozrime sa ako sa tento šport vyvíjal na Slovensku.

V Roku 2004 na podnet Vlada Zlatoša a Viktora Klima vzniklo občianske združenie Le Parkour Slovakia. Vznikli oficiálne stránky www.parkour.sk ktoré mali obsahom ľudom priblížiť čo je parkour a ako ho začať trénovať. K stránkam sa pridalo aj fórum, kde sa mohli registrovať všetci, ktorých tento šport ohromil a mohli verejne diskutovať. Postupne začali na Slovensku vznikať rôzne skupiny / crew. Medzi najznámejšie parkour skupiny vtedy patrili napríklad chalani z  Testify Decisions (dobre som ich poznal, pozdravujem), TNT crew z Trenčína, Eastway z Košíc, Asleep from Walk (AFW) z Bratislavy, Panter Crews, Bad company z Trnavy a mnoho ďalších. Ďalej existovalo mnoho jednotlivcov, ktorí trénovali už pred tým ako toto celé vzniklo.

Často prichádzalo k nezhodám pri tom čo parkour je a čo nie je. Najčastejšie to bola fráza “do parkouru saltá nepatria” a iné, ktoré som za posledných 9. rokov niekoľko krát registroval, ale už sa nad nimi len pousmial. Keďže sme mali už fórum, kde sa komunita stretávala a diskutovala, ďalší krok ktorý nasledoval bol: spoločné tréningy, ktoré sa zvykli označovať ako JAM. 

Ako vyzerali web stránky parkour.sk a fórum si môžete pozrieť aj dnes vďaka skvelej službe, ktorá archivuje web stránky. Klikni tu

Najlepšie vám tieto roky priblíži parkour dokument z roku 2005, ktorý zachytáva vtedajšiu parkour scénu a taktiež to, ako vyzeral prvý parkour jam na Slovensku.

O tento šport sa prirodzene začali zaujímať aj média, ktoré vždy bažia po tom čo je nové, čo je nezvyčajné. Touto formou sa začal parkour dostávať do čoraz väčšieho povedomia mainstreamu, ale stále sa dal považovať za subkultúru, ktorá je niečím charakteristická.

Vlado Zlatoš komentuje ako sa parkour dostával do povedomia:

Od prvého tréningu, ktorý sme spoločne s Viktorom absolvovali pri divadle v roku 2004, sa začali o tento šport zaujímať aj média. Keďže Viktor pracoval aj ako publicista, dokázal k našim činnostiam pritiahnuť dosť pozornosti. Nafotili sme množstvo fotiek, ktoré sme podsúvali médiám aj spolu s námetmi na články. Potom to už nebolo treba, pretože nás neustále niekto kontaktoval pre reportáž do TV, rozhovor do článku a iné prezentácie. Dokonca z týchto požiadavok vzišla aj profesionálna akrobatická skupina TEAM SX, ktorá funguje dodnes a jej atléti patria k jedným z najlepším v týchto športoch na Slovensku.

Čiže v roku 2006 vznikla na podnet a tlak médii skupina Team SX, ktorá sa označovala akrobaticko – kaskadérska skupina, no niektorí to nevedeli pochopiť a tak prišli invektíva z ich strany. Veľmi časté frázy boli: “parkour je o slobode pohybu, nie je to komerčný šport” “To sú komečáci” a iné 🙂 Team SX, síce bola akrobaticko – kaskadérska skupina a mala to aj v názve, ale často média, klienti, moderátori a iní, ktorí predstavovali túto skupinu na eventoch, vystúpeniach, performance hovorili o parkoure, takže pochopiteľne vznikali veľké nezhody v komunite. Prečo v komunite ? No predsa členovia tohto Teamu SX boli v podstate hlavný predstavitelia scény (stránky, fórum, stretnutia, prvé parkour akadémie – Nitra…).

Podotýkam, že skupina Team SX je stále aktívna. Viac sa dozvieš na oficiálnych stránkach www.t-sx.com

Vlado Zlatoš komentuje vývoj parkouru a média:

Čudné pritom bolo, že všade na svete získaval Parkour pozornosť práve vďaka komerčným reklamám, videoklipom či filmom. Komercia patrila k prirodzenému vývoju situácie, inak by sme o športoch ako Parkour a Freerun nič nevedeli. Dnes už všetci veľmi dobre vieme že tí, ktorí to odcudzovali a dodnes sú aktívny v tomto športe (je ich mizerné percento), sa komerciou zaoberajú formou tréningov pre verejnosť alebo vystúpeniami. O tom, prečo je dobré aby bol Parkour komerčný a ako dokáže ľuďom pozitívne zmeniť život, si vysvetlíme v článku nižšie. Smutné však bolo to, že Viktor, s ktorým sme boli spoluzakladatelia parkourového združenia, sa kvôli týmto intrigám a hlúpim rečiam vzdal pôsobenia v komunite a začal sa realizovať v iných vlastných projektoch. Pričom práve Viktor bol najväčšou hybnou silou pri vzniku fenoménu Parkour a Freerun na Slovensku.

Tento vplylv médií zdvíhal mohutnú vlnu záujmu mladých ľudí, ktorí si chceli tieto športy vyskúšať. Tak sa stupňovalo množstvo ľudí, ktorí chceli trénovať sami, alebo aj pod vedením trénerov. Aj z toho dôvodu neskôr vznikla v Nitre Akadémia Parkour & Freerun, ktorú som založil a vediem dodnes.

 

Ďalej nasledovalo hašterenie čo je parkour a čo je freerunning, ale myslím že toto už je dnes celkom preč. Z môjho pohľadu je komunita ucelená a ak niekto viac skáče saltá, alebo má niekto radšej rôzne preskoky a parkourové veci je to v podstate jedno. Na jamoch / akciách sa vždy všetci stretnú a každý si nájde to svoje a všetci spolu vychádzajú 🙂

Príklad, parkour jam Košice 2014:

Neskôr s rozšírením sociálnych sietí, hlavne facebook postupne stránky parkour.sk zanikli, kedže komunikácia začala byť oveľa jednoduchšia ako kedykoľvek pred tým. Vznikli nové skupiny, dokonca skupiny, ktoré sponzorujú iných atlétov, ktorý z toho majú rôzne výhody. Kopu ľudí, ktorí sa tomuto športu venovali už parkour netrénujú (zmenili priority), ale existuje stále niekoľko stálic ako príklad: Martin Boďa (Baggy), samozrejme ja (Martin Woolf Šimora), Vlado Zlatoš a iný. Ak sa nájde ešte niekto z týchto čias, kto stále aktívne trénuje, tak píšte do komentáru. Robia sa čoraz väčšie jamy, stretnutia, kempy, súťaže. Môžem spomenúť napríklad Parkour Meeting Banská Bystrica, ktorý sa organizuje aj tento rok. O momentálnej situácii nemusím moc písať, každý kto si prečíta tento článok asi pozná ako to dnes funguje 🙂  Dúfam, že som vám ako tak priblížil vývoj tohto športu. Ak som na niečo zabudol, rád to doplním 🙂

Čo je to parkour, ako vznikol | vývoj na Slovensku
5 (100%) 2 votes