Na čo všetko sa dá žihľava využiť - žihľavový čaj a iné

Na čo všetko sa dá žihľava využiť – žihľavový čaj a iné

Každý, kto žije v rodinnom dome so záhradou túto rastlinu veľmi dobre pozná ( ja prežívam neustáli boj s touto rastlinou 🙂 ). Rastie skoro všade a pri kontakte s touto rastlinou nás nepríjemne popŕhli, čo môže byť niekedy aj zdraviu prospešné:

 Žihľava zmierňuje reumatické bolesti. Popŕhlenie žihľavou prekrví a prehreje boľavé miesto. Ak uprednostňujete príjemnejšiu metódu, pripravte si kúpeľ. Žihľavu namočte ráno do 5 litrov vody izbovej teploty a večer ho zohrejte, preceďte a prilejte do kúpeľa. Srdce by ste pri kúpaní mali mať nad vodou – relaxujte 20 minút. A nakoniec – ak sa neradi kúpete, pripravte si z odvaru obklad a prikladajte na bolestivé miesta. Viac tu

Žihľava ako taká obsahuje vitamín B, vitamín C, serotonín, triesloviny, kyselinu kremičitú a taktiež železo, vápnik a horčík. Ako je spomínané vyššie, používa sa na liečenie reumy, pri zápaloch a môže pomôcť aj s krvným tlakom.

Asi najznámejšie využitie žihľavy je pitie žihľavového čaju. Na prípravu si stačí niekde nazbierať listy žihľavy (zbierame ju kým nekvitne, najlepšie na jar – dá sa sušiť), očistiť a dať do vriacej vody na približne 10. minút. Pomáha prečistiť náš organizmus, pozitívne pôsobí pri akné a vyrážkam, reume a podporuje tvorbu červených krviniek.

Ďalej si zo žihľavy môžete pripraviť žihľavový odvar, ktorý pomáha pri vypadávaní vlasov a oživí ich lesk. Príprava je jednoduchá, stačí dať variť približne 100 gramov žihľavy v jednom litri vody na niekoľko minút. Zmes potom precedíme a máme skvelý odvar na vlasy – zadarmo 😉

Viac zaujímavých informácii nájdete na stránkach: naturalnews.com

Na čo všetko sa dá žihľava využiť – žihľavový čaj a iné
5 (100%) 3 votes

Komentáre