Nauč sa reč pohybu | Vyváženosť

Nauč sa reč pohybu | Vyváženosť

Učenie pohybu sa dá porovnať s učením nového jazyka (rečí). Aby si bol schopný ho použiť v praxi, musíš najskôr poznať ABECEDU a vedieť ako správe usporiadať písmena do slov a neskôr ako tvoriť vety pomocou syntaxe a gramatiky. Samotné písmená sú ti k ničomu, len samotné vety umožňujú plynulosť a funkciu reči. Zle písané vety sú mätúce a neohrabané, čiže neefektívne.

čo_je_to_parkour

 

 

 

 

 

Pohyb je rovnaký. Základné ľudské fyzikálne vlastnosti, čiže sila, rovnováha, flexibilita, pevnosť, ohybnosť kĺbov plnia akoby funkciu písmen pohybu. Ale keď sa tieto písmená nebudú kombinovať, sú úplne k ničomu. Pozrime sa na tento problém lepšie.

Takže kombinácia týchto písmen nám dáva slová – funkčné pohybové reťazce a vzory. Lenže, slová samé o sebe sú len obmedzená forma komunikácie, dávajú zmysel ak sa dajú do toho správneho kontextu.

Bohužiaľ, až príliš často vidíme obmedzené tréningové vzory. Nie všetky tréningové metódy idú až tak ďaleko, aby tvorili vety pohybu a tak vytvárali jedinca schopného použiť tieto atribúty na každú fyzickú úlohu, s ktorou sa môže atlét stretnúť – Parkour (úniková cesta a iné).

Ponúknem vám príklad. Určite kopu z vás videlo aspoň jednu časť zo show “Ninja Warrior”, kde plnili rôzni športoví atléti rôzne disciplíny (prekážky rôzneho druhu). Mali sme tam možnosť vidieť napríklad fitness trénerov, kulturistov, atlétov. Niekedy títo ľudia zlyhali na miestach, kde by sme to neočakávali. Čo je za tým ? (rozmýšľajte).

Ak chcete byť naozaj funkčný, musíte tvoriť celé vety (reč pohybu). Sekvencie slov používaných v rôznych kombináciách, ktoré budete vedieť aplikovať na akúkoľvek situáciu. A ako každý jazyk, je i tento efektívny, ak je používaný v praxi ako komunikačný nástroj. Až vtedy zistíte či váš pohyb (zameranie) je užitočný. S vynikajúcou mobilitou, ale nulovou silou si rovnako neúplný ako príliš svalnatý, bez príslušnej flexibility a mobility.

Parkour a Freerunning skúma každý tvoj fyzický atribút a pravidelný tréning ti ponúka pravidelné testy tvojich schopností. Ten odhalí tvoje silné a slabé stránky a ukáže ti, že si len tak silný ako tvoj najslabší článok. Parkour vás naučí zvládnuť gramatiku a syntax, kde odkazuje jeden pohyb k druhému a nakoniec vám dá skutočnú kontrolu nad vašim fyzickým i duševným potenciálom.

Na Slovensku máš možnosť navštíviť niektorú z akadémii parkour a freerunning, kde sú skúsení a kvalifikovaní tréneri, ktorí ti radi poradia z každým prvkom. Môžeš byť úplný začiatočník.

Vyber si prirodzenú cestu rozvoju.

Zdroje: Parkour Generations

Nauč sa reč pohybu | Vyváženosť
5 (100%) 2 votes

Komentáre