Podľa čoho si vybrať činky do domácej posilňovne ?

Podľa čoho si vybrať činky do domácej posilňovne ?

Podľa čoho si vybrať činky do domácej posilňovne

Nie každý kto rád cvičí, chodí aj rád do posilňovne. Niekto má fitko zbytočne ďaleko, ďalšiemu prekáža cvičiť s cudzími ľuďmi, inému sa zdá členské v činkárni príliš vysoké. Aj preto sú domáce posilňovne čoraz populárnejšie. A náradím, bez ktorého by žiadna posilka nebola kompletná, sú činky. Podľa čoho by ste mali vyberať? Tieto rady ocenia hlavne začiatočníci.

Odhadnite svoju silu

V prvom rade by ste mali odhadnúť vašu silu. Ako na to? Najlepšie bude, ak si zaplatíte jeden vstup do posilňovne, a tam si to všetko skúsite. Majte na pamäti, že nie je dôležité činku zdvihnúť a urobiť s ňou jeden bicepsový zdvih, aby ste mohli prehlásiť, že toto je váha akurát pre vás. Ak to s cvičením myslíte vážne, mali by ste s váhou urobiť napríklad 4 série po 10 opakovaní. Samozrejme, nezabudnite si otestovať aj váhu na iné partie ako biceps, na ktoré činky budete používať – triceps, hrudník, stehná či ramená.

Prispôsobte to pohlaviu

Nie je to nič sexistické, genetika sa o to postarala, že muži väčšinou disponujú väčšou telesnou silou ako ženy. A toto zohľadňujú aj výrobcovia, takže je rozdiel kúpiť si činky pre ženy a pre mužov. Samozrejme, že pokročilejšie ženy môžu a aj pravidelne cvičia s ťažšími činkami, ktoré patria do „mužskej“ kategórie, preto by ste ako prvý krok mali odhadnúť svoju vlastnú silu, aby ste vedeli, po akom type sa máte obzerať.

Činkové sety alebo kotúče?

Pre niekoho sú vhodnejšie činkové tyče v kombinácii s kotúčmi rôznej hmotnosti, pre iného sú to činkové sety, na ktorých sa závažie nedá pridať. Ktorý typ je vhodnejší pre vás? Ak ste začiatočník, musíte si uvedomiť, že čím dlhšie budete cvičiť, tým väčšie váhy budete dvíhať, ale ak máte rozptyl váhy činiek na rôzne cviky v podobnom intervale, kúpte si činkový set. Ak pri cvikoch na biceps cvičíte s 16 kg činkou a na ramená potrebujete 26 kg činku, je lepšie poobzerať sa po tyči s kotúčmi, ktorú si budete môcť ľubovoľne prispôsobiť.

činky-lavička-posilňovanie

Hľadáte fitness opasky, činky, tyče, kotúče či iné náradie na cvičenie? Navštívte stránku Okfitness.sk a zariaďte si vašu domácu posilňovňu.

Podľa čoho si vybrať činky do domácej posilňovne ?
5 (100%) 2 votes

Komentáre