Prečo sú jablká a mrkva dobrá kombinácia + recept (smoothie)

Prečo sú jablká a mrkva dobrá kombinácia + recept (smoothie)

Dnes pre vás máme recept na Smoothie z jabĺk a mrkvy. Je to overená klasika, takže čo budeme potrebovať ?

  • Dve malé jablká, alebo jedno väčšie jablko
  • Lyžica citrónovej šťavy (môžte použiť aj citrodeko, ale odporúčame odšťavený citrón)
  • Samozrejme mrkva, stačí jedna stredne veľká
  • 1/2 hrnčeka vody

Postup: Mrkvu aj jablká oškrabeme (olúpeme) a nakrájame na kúsky. Spoločne so šťavou z citróna a vodou dáme do mixéra a rozmixujeme.

Prečo je mrkva zdravá ?

Bohatý zdroj provitamínu A (karoténu), tiež zdroj vitamínov B,C,D,E,K. Mrkva je tiež super zdroj minerálov ako napríklad vápnik, železo, fosfor, síra, kremík a horčík. Typickú chuť mrkvy zabezpečuje vysoký obsah sacharidov, ten sa pri raste a zrení mrkvy postupne znižuje.

Prečo sú jablká zdravé ?

Jablká obsahujú viac ako 30 minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, železo a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu kostí

Fruktóza – sladkou zložkou jablká je fruktóza, jednoduchý cukor, ktorý sa rozkladá spolu s jablčnou vlákninou v tele pomalšie, udržuje hladinu cukru v krvi stabilnú.

Pektín – v žiadnom inom plode nie je obsiahnutý v takom Množstve. Rozpustná vláknina (pektín) bráni rozvoju škodlivých mikroorganizmov.

Vitamíny – jablko obsahuje provitamín A, vitamín B, kyselinu listovú (dôležitú pre tehotné ženy), vitamín C, vitamín E a ďalšie.

Vláknina – zlepšuje činnosť čriev, pomáha znižovať cholesterol a čiastočne pôsobí blahodárne na odvodnenie organizmu. Je obsiahnutá hlavne v šupke, preto jablká zbytočne neolupujte.

Voda – každé jablko obsahuje až 85% vody. Po jablkách nepriberiete, aj keď sa zdajú veľmi Sladké. Majú totiž nízky obsah cukru a málo kalórií.

Antioxidanty – jablká sú zdrojom pozitívne pôsobiacich antioxidantov. Antioxidanty sú dôležitou súčasťou jedálnička v Boji proti rakovine.

Prečo sú jablká a mrkva dobrá kombinácia + recept (smoothie)
4.5 (90%) 6 votes

Komentáre