Studená sprcha | zdravie, regenerácia, výhody

Studená sprcha | zdravie, regenerácia, výhody

Keďže “Gro” tohto portálu je predovšetkým pohyb a zdravie, dnes sa budeme zaoberať tým, aké sú výhody studenej sprchy. Je ich niekoľko a niektoré používame aj my sami (studená a teplá sprcha).

1. Zotavovanie po náročnom tréningu

Väčšina ľudí sa po náročnom a vyčerpávajúcom tréningu teší na horúci kúpeľ, alebo sprchu. Nie vždy je toto to správne, čo by ste mali urobiť. Pri náročnom tréningu dochádza k poškodzovaniu tkanív svalov a zápalom šliach, ktoré sa neskôr prejaví ako nepríjemná svalová horúčka.  Práve tomuto sa dá predchádzať.

-Pri horúcom kúpeli zo začiatku pociťujeme príjemný pocit a úľavu, pretože svaly sa zohriatim uvoľnia, ale tento pocit trvá len krátku chvíľu a neskôr je vystriedaný zhoršením stavu. Horúca sprcha zohrieva zapálené tkanivá a tým zhoršuje náš stav. Naopak pri studenej sprche znížime prívod krvi do zapálených svalov a kĺbov a schladíme vzniknuté zápaly. Nie nadarmo sa vraví: “daj si to pod studenú vodu

2. Studená a teplá sprcha pre lepší krvný obeh

Ďalšia skvelá alternatíva po tréningu je striedanie teplej a studenej vody. Pri studenej sprche sa drobné cievy v podkoží stiahnu, aby zabránili stratám tepla. Naopak horúca voda vyvolá opačný efekt a cievy sa roztiahnu. Toto striedanie môže zlepšiť váš krvný obeh.

3. Ďalšie výhody

Studená sprcha zvýši vašu bdelosť, je dobrá pre lepší imunitný systém, kedže otužovaním zvýšite produkciu bielych krviniek. Každý kto si vyskúšal studenú sprchu vie, že po prvotnom šoku neskôr prichádza pocit sviežosti, budete sa cítiť Fresh 🙂

Adam Raw z klubu Seberevolta hovorí o jeho tzv. ”Ledové disciplíně

Ďalšie zaujímavé informácie o studenej sprche nájdeš tu: thehackedmind.com

Studená sprcha | zdravie, regenerácia, výhody
5 (100%) 2 votes

Komentáre