Test dlhovekosti – flexibilita a svalová sila

Flexibilita, vyváženosť a svalová sila sú kľúčové ukazovatele dlhovekosti.

Dnes sa pozrieme na tento jednoduchý test (SRT), ktorý si môže urobiť v pohodlí vášho domova, nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Predom chceme upozorniť, že nasledujúci test je štúdia, ktorá prebiehala v rozpätí niekoľkých rokov. Možno tento test nepredpovedá smrť, ale určite vypovedá o tom v akej forme sa momentálne nachádzate a určite stojí za to si ho vyskúšať.

Lekári v Brazílii vyvinuli tento špeciálny rýchly test vašej flexibility. Claudio Gil Araujo, z Gama Filho University v Rio de Janeiro v Brazílii, si všimol, že mnoho z jeho pacientov, najmä starších ľudí, mali problémy s bežnými pohybmi, ako je ohýbanie sa pri tom, keď idete niečo  zdvihnúť z podlahy – strata flexibility ap. Znížená svalová sila a strata rovnováhy môže výrazne zvýšiť riziko nebezpečných pádov. Vo štúdii uverejnenej v European Journal of Cardiology:  Zistili, že pacienti, ktorí získali menej ako tri body z 10, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú počas nasledujúcich šiestich rokov, v porovnaní s ľuďmi s lepším bodovým hodnotením (8-10). 

Viac informácii si môžeš prečítať tu: European Journal of Cardiology

Maximálny počet bodov pri testovaní je 10, pričom 1 bod sa odpočíta za položenie ruky na zem, položenia kolena na zem, podopretie kolena rukou (pozri ilustráciu).

test-dlhovekosti-stupnica

 

Ako tento test urobiť ? (pozri ilustráciu + video).

 

test-dlhovekosti-ako

 

 

Test dlhovekosti – flexibilita a svalová sila
5 (100%) 2 votes

Komentáre