Vedeli ste, že špáranie v nose a ohrýzanie nechtov môže byť prospešné ?

Rodičia síce okrikujú svoje deti, aby sa nevŕtali v nose a neohrýzali si nechty, ale kanadský profesor Scott Napper má na tento zlozvyk iný názor. Podľa neho je tento zlozvyk prospešný a dokonca zlepšuje naše zdravie aj imunitu.

Jeho výskum nadväzuje na predchádzajúce štúdie, ktoré dokazujú, že dôsledné dodržovanie hygienických návykov naopak vedie k zníženej odolnosti organizmu voči infekciám a k vyššiemu výskytu alergií a iných autoimunitných ochorení. Podla neho sa ľudstvo z dlhodobého hľadiska vyvíjalo v nie príliš čistých hygienických podmienkach, takže pravdepodobne robíme z hľadiska zdravia veľkú chybu, keď sa posledných pár desiatok rokov snažíme žiť v príliš sterilnej čistote.

Nielen tento nechutný zlozvyk môže byť prospešný nášmu zdraviu. Napríklad podľa britskej doktorky H. Longhurtstovej je pravdepodobne zdravé aj okusovanie nechtov. “Keď máte špinavé ruky, tak sa do vášho tela dostávajú nečistoty, ktoré máte za nechtami, a tým sa aktivuje imunitný systém,” tvrdí imunologička.

Imunitný systém zjednodušene funguje na základe pamäti. Informácie o látkach, s ktorými sa stretne, si ukladá, a keď sa s nimi stretne druhýkrát, aktivuje zbrane – hovorí sa im pamäťové lymfocyty – ktoré vedia, ako ich zlikvidovať.

Zdroj: dailynews

Vedeli ste, že špáranie v nose a ohrýzanie nechtov môže byť prospešné ?
5 (100%) 2 votes

Komentáre